Keraamiline grill – grillimine uuel tasemel

Selleks, et olla osav grillmeister ei ole tänapäeval enam vaja kallist tehnikat, põhjalikku koolitust või eriharidust. Kaasaegsete ning kvaliteetsete vahendite ja mõningate näpunäidetega võib olla kõrgel tasemel grillimine lihtsam kui see algselt tundudagi võib. Selles artiklis keskendumegi eelkõige parimatele tööriistadele grillimise maailmas. Kõigepealt teeme selgeks, et mis asi on keraamiline grill ja mis on selle eelised. Samuti vaatame üle pelletgrillid – kuidas ja mille jaoks need kõige paremini töötavad. Lõpetuseks anname lihtsaid aga kasulikke näpunäiteid grillimise juures.

keraamiline grill Dreamfire Kamado Friendy S

Mis on Kamado keraamiline grill?

Kamado grillid on oma ehituselt küllaltki sarnased ümarate “tavaliste” metallist grillidega. Kamado grill on sageli aga täielikult valmistatud keraamilistest komponentidest ja selle kuju on traditsiooniliste grillidega võrreldes pigem ovaalne. Disaini poolest meenutab ta rohkem suurt muna või urni. Oma suure kaalu ja vastupidava ehituse poolest on keraamilise grilli eluiga väga pikk ja just viimastel aastatel on ta tekitanud üha suureneva kamado pooldajate kogukonna.

Tegelikult ei ole Kamado grillimise meetod üldsegi mitte uus lahendus. Selle grilli originaalne disain pärineb Jaapanist kuskil 3000 aastat tagasi. Just viimastel aastatel on see ürgne disain leidnud kasvava poolehoiu nii professionaalide kui ka asjaarmastajate seas.

Keraamiline söegrill ja selle eelised

1. Kamado grillid on vägagi vastupidavad ja sageli valmistatud täies mahus keraamilistest komponentidest. Keraamilised grillid on tavalistest grillidest kordades vastupidavamad. Näiteks võib nad rahulikult jätta õue ka talviseks perioodiks.

2. Kamado grilli seinad on palju paksemad ja tänu sellele hoiustab ta paremini ning efektiivsemalt soojust kui enamik metallist grille.

3. Kamado grilli temperatuuri saab lihtsalt reguleerida sellega, et kui palju õhku sa grillist sisse või välja lased.

4. Kui Kamado tüüpi grill on juba eelnevalt üles soojendatud, siis on ta stabiilne ja tema peal saab toitu valmistada hõlpsasti kas madalatel või kõrgetel temperatuuridel. Oluline on vaid jälgida, et grilli sees oleks piisavalt hapnikku ja sütt.

5. Kõige olulisem eelis lisaks vastupidavale disainile on selle mitmekülgsus. Kamado grillid on suurepärased suitsetamiseks, BBQ tegemiseks, röstimiseks, küpsetamiseks ja grillimiseks. Sealhulgas säilitab sütel tehtud liha tugevama maitse.

pelletgrill Pit Boss Navigator 1150G

Pellet tüüpi grill:

Algselt võib see uudne tehnoloogia tunduda keeruline või võõras. Kui tavalise grilli peal küpsetatakse või suitsetatakse liha söe peal, siis pellet tüüpi grill kasutab küttekehana spetsiaalseid graanuleid. Graanulid asetatakse pellet grilli küljes asuvasse anumasse ning kasutaja saab kontrollida kui suures koguses neid põletada.

Üha enam populaarsust koguv pellet tüüpi grilli kasutamisel loetakse kõige suuremateks plussidest just mugavust, lihtsust ja puhtus. Samuti säilib lihale meeldiv naturaalne puidu suitsu mekk.

Grillimine keraamilise grilliga

Näpunäited parema tulemuse saavutamiseks:

1. Alati proovi valida parima kvaliteediga puit.

Paljud grillmeistrid eelistavad valmissüte asemel mõnusa suitsetatud maitse saamiseks hoopis grillida puitsütel. Samuti kombineeritakse puitu ja valmis sütt. Sellisel juhul soovitame kasutada kas õuna- või kirsipuud.

2. Hoia puhtust.

Kindlasti veendu, et grill on enne uut küpsetamist puhast vanadest jääkidest. See on hea harjumus, mis muudab valmis liha puhtamaks ning muudab protsessi visuaalselt ilusamaks.

3. Alati varu aega ja veendu, et söed oleks valmis.

Sageli kõige suuremaks probleemiks liha grillimisel kujuneb just see punkt. Kui vahetult enne grillimist süüdata söed, ei pruugi nad küpsetamise ajaks saada täielikult valmis. Varu endale aega, siis tuleb parem lõpptulemus ja naudid ise ka protsessi rohkem.

4. Alati vali parim toormaterjal

Blog24 rõhutab eriti kvaliteetse liha valikut. Lähtume ideest, et olgu grillmeister kui hea tahes, ei suuda ta kehva kvaliteediga lihast head asja välja leiutada.

5. Liha on alati soovitatav lasta ka järelküpseda.

Kiiruga head asja ei saa! Varu kannatust ning alati lase juba küpsetatud lihal mõnikümmend minutit soojas järelküpseda. 

Lisaks saab lugeda väga põnevaid grillimise trikke õhtulehe toidutare portaalist, kus professionaalsed grillijad annavad nõu parema lõpptulemuse saavutamiseks: https://toidutare.ohtuleht.ee/883478/profid-annavad-nou-13-nippi-et-paremini-grillida